Menü

Serbest Bölgede Şirket Kurma

Serbest Bölgede Şirket Kurma
Serbest bölgede şirket kurmak, girişimcilere geniş bir yelpaze sunan büyük bir avantajdır. Bu özel bölgeler, vergi teşvikleri, düşük işletme maliyetleri, bürokratik kolaylıklar ve lojistik avantajlar gibi bir dizi fayda sağlar.
Serbest bölgeler, bürokratik süreçleri hızlandıran ve işletmelerin daha hızlı faaliyete geçmesine olanak tanıyan düzenlemeler sunar. Lisans alma, izinlerin alınması ve gümrük işlemleri gibi süreçler daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir.
Lojistik açıdan da serbest bölgeler büyük avantajlar sunar. Bu bölgeler genellikle büyük limanlara veya havaalanlarına yakın konumlandırılır. Bu da şirketlerin tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırır, ithalat ve ihracat işlemlerini hızlandırır ve uluslararası pazarlara erişimi kolaylaştırır.
Serbest bölgede şirket kurmak, iş dünyasında daha geniş bir müşteri tabanına ulaşma fırsatı sunar. Bu bölgeler genellikle ticaretin yoğun olduğu bölgelerde bulunduğundan, yerel ve uluslararası müşterilerle daha kolay bağlantı kurma imkanı sağlar.Neden Serbest Bölge?
Serbest Bölgeler 3218 nolu Serbest Bölgeler kanunu uyarınca kurulmuş, yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, uluslararası ticareti geliştirmek amaciyla kurulmuş, ülkenin siyasi sınırlar içerisinde olmakla beraber, gümrük sınırları dışında konumlandınılan, vergi, tarife, kota gibi olağan ticaret engellerinin ortadan kaldırıldığı, bürokratik şartlarin azaltıldığı, sinai ve ticari faaliyetler için geniş teşvik ve avantajların sunulduğu özel ekonomi bölgesidir.
Kurumlar Vergisi Muafiyeti
Gelir Vergisi (Stopaj) Muafiyeti
Serbest Kar Transferi
Mal ve Hizmetlerde KDV Muafiveti
Avantajları Neler?
%100 Kurumlar Vergisi Muafiyeti
Türkiye içinde kurulu olan bir şirket 1.000,00₺ olan karı için 200,00₺ kurumlar vergisi (%20) ödemesi gerekirken, Serbest Bölgelerde bu tutar bulunmamaktadir vani 0.00₺ (SIFIR)' dir.
Sirket Çalisanlarinda %100 Gelir Vergisi (Stopaj) Muafiyeti
Serbest bölge firmanizda ki çalışanlarınızın kazançlarından doğan gelir vergileri (Stopaj Vergisi) ödemeleri bulanmamaktadir. Bu şart göz önüne alındığında, Türkiye içinde kurulu bir şirkete nazaran daha fazla ve kalifiye elaman alım şansınız daha yüksek olacaktir.
Serbest Bölgelerde Alinan Mal ve Hizmetlerde %100 KDV Muafiveti
Serbest bölgede alacağınız mal ve hizmetlerde KDV oran %0 'dır. Örnegin 11.800,00€ degerindeki bir bilgisayar için Türkiye içinde bulunan bir şirket bu tutarin hepsini ödemesi gerekirken, Serbest bölgede bulunan şirketiniz %18 oranında'ki 1.800,00₺ lik KDV tutarı ödemeyecektir.
Serbest Kar Transferi
Serbest bölge faaliyetlerinden elde edilen kazanç ve gelirler, hiç bir izne tabi olmaksızın yurt dışına veya Türkiye'ye serbestçe transfer edilebilmektedir.